60-965 Poznań

ul.Piotrowo 3a

tel. (0-61) 6652688

fax (0-61) 6652389

e-mail:napisz do nas

Przewodnik Desktop Radiance 1.02

Program Desktop Radiance v. 1.02, Przewodnik v. 1.1, maj 2002 (informacje: Krzysztof.Wandachowicz@put.poznan.pl)

Pomysł na ten Przewodnik powstał po przeczytaniu i zastosowaniu przewodnika "Desktop Radiance 1.02 Quick-start Tutorial" (patrz strona główna Desktop Radiance http://radsite.lbl.gov/deskrad/quick_html/helpcontents1.htm). Taki Przewodnik jest najlepszym sposobem na zaznajomienie się z Desktop Radiance - programem, który nie posiada dokumentacji z prawdziwego zdarzenia. Moim celem było stworzenie Przewodnika w języku polskim oraz rozszerzenie go pod względem treści i wzbogacenie o uwagi i komentarze. Znajdziecie tu wyjaśnienie niektórych przydatnych, podstawowych zagadnień z zakresu techniki świetlnej (dotyczących szczególnie światła dziennego) oraz z zakresu obsługi programu AutoCAD. 

Ten przewodnik ma za zadanie pomóc Ci w zaznajomieniu się z interfejsem Desktop Radiance. Przewodnik opisuje krok po kroku tworzenie nowego projektu prostego pomieszczenia, w którym znajdują się m.in. okno, oprawa oświetleniowa i meble. W pomieszczeniu tym umieszczony będzie obserwator, dla którego wykonane zostaną przykładowe obliczenia rozkładu luminancji. Ponadto obliczony zostanie rozkład natężenia oświetlenia na płaszczyźnie roboczej i rozkład współczynnika oświetlenia dziennego. 

Jeżeli chcesz skorzystać z tego Przewodnika musisz mieć zainstalowany program AutoCAD 14PL oraz Desktop Radiance 1.02 (strona główna Desktop Radiance http://radsite.lbl.gov/deskrad). 

Proszę wykonywać wszystkie czynności dokładnie i rozważnie. Drobny błąd lub niedopatrzenie może spowodować, że nie uzyskacie opisanego w tym Przewodniku efektu. W takim wypadku należy wrócić do punktu, w którym wszystko było w porządku i zacząć jeszcze raz. Desktop Radiance ma niezwykłe możliwości, ale ponieważ jest to darmowy program posiada również wiele niedociągnięć i błędów, które mogą sprawić wiele kłopotu początkującemu użytkownikowi. 

Legenda:

  • Symbol ¿ oznacza wciśnięcie przycisku „enter”, a w programie AutoCAD często zamiast „enter” równoważne jest naciśnięcie klawisza „spacja”. 

  • Tekst pisany pogrubioną czcionką jest używany do oznaczenia komendy wpisywanej w polu dialogowym AutoCAD. 

  • Tekst ujęty w nawiasy < > i pisany <pogrubioną czcionką> opisuje czynności wykonywane przez użytkownika najczęściej za pomocą myszy w polu interfejsu graficznego programu AutoCAD. 

  • Wywoływane przez użytkownika komendy menu oznaczane będą następująco: Menu è Podmenu 

Przewodnik - spis treści 

I. Początek 

II. Tworzenie geometrii pomieszczenia 

III. Przypisanie materiału do powierzchni 

IV. Tworzenie prostych brył 

V. Budowanie otworu okiennego 

VI. Wypełnienie otworu okiennego przeszkloną powierzchnią 

VII. Meble 

VIII. Oprawy oświetleniowe 

IX. Definiowanie strefy (zone) 

X. Ustawienie punktu i kierunku obserwacji 

XI. Obliczenia 

XII. Program "Image Analyzer" 

XIII. Obliczenia numeryczne 

Do pobrania 

Przewodnik w formacie pdf: p1drad1.pdf (610KB).

Powodzenia! 

Krzysztof.Wandachowicz@put.poznan.pl

napisz do web-mastera web-master powrót na stronę głównądo góry